Τόλη, αν κάνεις μια αναζήτηση στο φόρουμ θα δεις την απάντηση που έχω δώσει.
Δες και την ερωταπάντηση #297 του ΤΕΕ/Τμήμα Πελοποννήσου.

Ποιο ποσοστό συνιδιοκτησίας (%) χρησιμοποιείται στα στοιχεία της δήλωσης του συστήματος (προκειμένου το άθροισμα να είναι 100%), όταν υποβάλλεται μια δήλωση σε πολυκατοικία με σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας, όταν στην δήλωση συμμετέχουν όχι όλοι οι ιδιοκτήτες των οριζόντιων ιδιοκτητών αλλά μερικοί από αυτούς;
Στο άρθρο 11 §1 αναφέρει ότι η δήλωση μπορεί να γίνει «κατΆ επιλογή του ιδιοκτήτη είτε με μία αίτηση για το σύνολο των αυθαίρετων κατασκευών είτε με περισσότερες αιτήσεις για κάθε μεμονωμένο αυτοτελή χώρο οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας.».
Η Εγκύκλιος 3 στο σημείο 36 αναφέρει: «στις περιπτώσεις περισσότερων αυτοτελών διηρημένων ιδιοκτησιών στο οικόπεδο/γήπεδο ο ιδιοκτήτης ή οι συνιδιοκτήτες μπορούν από κοινού να υποβάλουν μία ή περισσότερες αιτήσεις.»
Συνεπώς ο νόμος δίνει την δυνατότητα τακτοποίησης με μία αίτηση, παραπάνω των μία διηρημένων ιδιοκτησιών για τον ίδιο ιδιοκτήτη, ενώ η εγκύκλιος 3 δίνει την δυνατότητα αυτή και μεταξύ διαφορετικών ιδιοκτητών (συνιδιοκτητών επί του οικοπέδου/γηπέδου).
Το πληροφοριακό σύστημα απαιτεί το άθροισμα των αναγραφόμενων ποσοστών να είναι 100% άλλως η δήλωση δεν θα προχωρήσει.
Η αναγραφή των ποσοστών από τον μηχανικό προφανώς και ΔΕΝ επηρεάζει το ιδιοκτησιακό καθεστώς.
Μία λογική προσέγγιση στο θέμα είναι η αναγωγή των ποσοστών έτσι ώστε να αθροίζουν 100%. π.χ. ο ιδιοκτήτης Α έχει ποσοστό συνιδιοκτησίας στο οικόπεδο 4% για την ιδιοκτησία Α1, 3% για την Α2 και 5% για την Α3, ενώ ο Β έχει ποσοστό συνιδιοκτησίας επί του οικοπέδου 8% για την Β1. Ο Α λοιπόν έχει συνολικά ποσοστό 12% και ο Β 8% αθροίζοντας μαζί 20%. Στη δήλωση μπορεί να γραφεί ποσοστό συνιδιοκτησίας για τον Α 60% και για τον Β 40%. Σε κάθε περίπτωση στα σχόλια να γίνεται εκτενής αναφορά για τις ιδιοκτησίες που υπάγονται και τα πραγματικά ποσοστά συνιδιοκτησίας επί του όλου οικοπέδου.


Τελικά ο καθένας έχει την άποψή του, την οποία και υποστηρίζει με επιχειρήματα και ερμηνεύοντας τον νόμο. Έτσι και εγώ έχω την άποψή μου χωρίς να σημαίνει ότι αυτή είναι η ορθή.
Θεωρούσα όμως ότι αυτό το θέμα έχει ξεκαθαρίσει γι αυτό και το "σίγουρα".
Αν κάποιοι συνάδελφοι δεν έχουν την ίδια άποψη τότε προφανώς και δεν έχει ξεκαθαρίσει.

Το αν θα πρέπει να γίνεται μια δήλωση από διαφορετικούς συνιδιοκτήτες είναι άλλο θέμα.
Εδώ θα πρότεινα για άλλους λόγους να γίνουν ξεχωριστές δηλώσεις.